Кормові віники, доцільність їх використання...

Тема у розділі 'Моя трудоучасть', створена користувачем AndreiK, 26 тра 2011.

 1. AndreiK

  AndreiK Мисливець

  Доброго всім дня.
  Цікавить питання доцільності заготівлі і використання кормових віників для підгодівлі козулі та зайця. Хочеться почути думки (не теорію) мисливствознавців, а також реальних користувачів угідь, які займаються підгодівлею звіра в зимовий період.
  Чому поставив таке запитання:
  Були в нас випадки, коли ні заєць ні козуля до тих віників навіть не торкалися. З чим це може бути пов'язано?
  Якщо віники і поїдаються вищевказаними звірами, то з яких порід дерев, кущів, трав і т.п.?


  Окреме питання по виготовленню солонців. Які їх типи найкраще прижилися (найбільш відвідуємі звіром) у Ваших угіддях?
  Дуже велике прохання, виставляти фото чи картинки до Ваших коментарів для можливості більш точного копіювання.
  Буду Всім дуже вдячний за допомогу!
   
  JURGEN 2601 подобається це.
 2. Safari
 3. Дядя Вася

  Дядя Вася Слідопит

  Веники заготовленные в мае, годятся разве что для бани. Зайцы их не едят. Косуля в принципе тоже. Заготовленный поздней осенью ивняк, тополь, осина, фруктовые, с удовольствием поедаются зайцем. Весенние веники обмоченные СОЛЯНЫМ раствором (мне так кажется) могут поедаться косулей, но не раньше марта. На сколько я думаю, основной недостаток соли, животные испытывают по весне.
   
 4. ZUGAN 79

  ZUGAN 79 Слідопит

  Не едят веников тогда,когда и без них корма фатает,если много посевов озимых,люцерны,полно ивняка....то зачем им веники ? Ето там где плохая кормовая база,то будут есть,а так оно им надо,ладно зайцы,те хоть с интереса подойдут попробуют,а косуля животное пугливое.С ув.
   
 5. Яковлев В.А.

  Яковлев В.А. Moderator Команда форуму

  Когда жрать очень хочется, то и пучки соломы едят. Во время сильных снегом по дорогам развешивали и веники, и сено, так если с воза солома падала, тоже подбирали.
  А веники лучше заготавливать со второй половины июня и июль. Весной еще не то, а к концу лета - уже не то.
  Крапива, ивняк, у нас крушина хорошо шла. Можно из березы, осины, акации, липы, тополя, вербы, клена, ясеня.
   
 6. Дядя Вася

  Дядя Вася Слідопит

  А вообще( в наших краях) хорошая кормовая площадка, это мякина соломы , сваленная и хорошо утрамбованная. Там и потери зерна для птицы, и мыши м тоже зерно для кабанов, и пророщенное местами зерно для зайцев. Попробуйте, очень хорошая, долгоиграющая кормушка, правда требующая каких то затрат на топливо. Привезти то эту мякину надо.
   
 7. AndreiK

  AndreiK Мисливець

  Хочу сказати, що у нас кормові віники зобов'язують робити.
  Але навіщо?
  Ні козуля ні заєць їх не їдять. До солонця ідуть, а віників не їдять.
  Кожне поле у нас засіяне, снігу не багато. В принципі звір може годуватися і озимими. Одобрюю сіно і сінаж. Вони поїдаються. А от віники зовсім ні.
  Головне питання до Керівництва УТМР:
  "Навіщо давати плани по заготівлі кормових віників, якщо вони не поїдаються звіром і, відповідно, ніякої користі не приносять?"
  На мою думку, краще збільшити заготівлю сіна і розвинути мережу солонців.
  Ваші думки з цього приводу?
   
 8. Яковлев В.А.

  Яковлев В.А. Moderator Команда форуму

  Заготовь веники вовремя, из хорошего материала, правильно высуши, храни правильно, можешь просолить и меняй их каждый год (а не так: заготовил в 1901 году и до революции висят).
  А потом - может, кормов и хватает? Ну и слава Богу! Но если очень снежная зима, когда косули двигаться не могут, прогребите волоком пути в лесу и на них вещайте веники. Точно пойдут.
  Да, можете опытным путем определить, какие веники у вас идут лучше, а какие - совсем не идут. И не делать дурную работу, а только имеющую смысл
  Удачи!
   
 9. Близнюк

  Близнюк Мисливець

  Я робив віники з дуба ціЄЇ ЗИМИ. На ВЕСНІ З НИХ НІЧОГО НЕ ЛИШИЛОСЯ.
   
 10. Гусар

  Гусар Слідопит

  Мы тоже заготавливали веники из дуба и солили их. А солонцы делали так. Брали и сбивали из доски дюймовки ящички, размером где-то 20х30х20. В дне просверливали несколько отверстий. Потом в посадках и лесках (так как у нас нет лесов) прибивали их на высоте 20-30 см. от земли на сухостой (чтобы солью не вредить живым деревьям) и закладывали туда брикет соли лизунца. А дальше понятно, дожди идут соленая вода стекает на землю и т. д. и т. п.
   
 11. кей

  кей Мисливець

  Заготавливали 10000 веников: крапива,дуб,береза,липа.Период заготовки конец мая и до 20 чисел июня - если позже неедят.Попарно связывали и развешивали на чердаке.Через недельку (если нежарко) или через 3-5 дней если жарко насосом ( есть такой для оприскивания вредителей как велосипедный только толще) опрыскивали соляным раствором.Поедаемость очень хорощая.Лучше едят крапиву и березу.Солонцы лучше делать из поваленой осины.Комель лучше когда остается навесу на пне.Делается 3-4 иногда и 5 углублений-корыт и туда закладывается соль.Обязательные канавки для стока воды.Звери едят кору и древисину.За 3-4 года практически ничего неостается.Ящики тоже делали,но гвоздо ржавеют и очень скоро струхают и ящики надо ремонтировать.
   
 12. Гусар

  Гусар Слідопит

  Согласен.
   
 13. yura_kosmos

  yura_kosmos Новачок

  Багато зауважень на рахунок того, що віники то дармна річ бо не їдять. Мені здяається закономірним, що віники залишаються не з"їденими, оскільки у нас кормова база достатня. Поля з кукурудзою, буряком, соєю та ін. Але все ж таки мета віників якраз підстрахувати при екстремальніх метоеоуомвах, які вже ж таки інколи трапляються. от на такі "інколи" і задумані віники, оскільки після голодних і холодних зим ще пару сеозонів поголів'я дичини може не вирівнятись. То ж не лінуймося) ти м більше це ще одна причина побувати в лісі з однодумцями в міжсезонні)
   
 14. Hovarf

  Hovarf Мисливець

  На мою думку діючі норми підгодівлі (які з радянських часів не мінялися і тупо переписувалися) давно пора переглядати. Який сенс щорічно заготовляти в господарстві тисячі штук кормових віників, витрачати на це матеріальні ресурси, а на наступний рік ці віники списувати(спалювати) і так щороку. А звір їх не їсть по тій причині, що зими зараз настільки малосніжні і теплі, що й на Новий рік часом снігу нема. Всю зиму козуля харчується зеленою ожиною, яку легко добуває з під снігу і навіть підходити не хоче до годівниць з сіном та віниками( які б вони не були і коли б не заготовлялися). Звичайно ж бувають випадки раптових снігопадів та різкого пониження температури. На такі випадки в мисливському господарстві завжди повинен бути "аварійний" запас кормів, в тому числі і кормових віників. Але не в таких "космічних " кількостях, як цього вимагають діючі норми. Висловив особисту думку.
   
  ATIS, север, Корнилов та ще 1-му подобається це.
 15. мр 153 12 76..

  мр 153 12 76.. Снайпер

  +10000000000000000000000000000000000000000000%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
   
  ATIS та Корнилов подобається це.
 16. Jkth

  Jkth Новачок

  JkthНовачок
  Найкраще з шовковиці
   
 17. Hovarf

  Hovarf Мисливець

  Не завжди. Все залежить від конкретних умов. Буває, що віники поїдаються всі, незалежно з чого вони заготовлені (при великих снігопадах та морозах. Пригадую випадок, коли поїдалися кормові віники з верби двох - трьох річної давності. А буває, що цілу зиму висять біля годівниць, а козуля до них не підходить, хоча навколо багато слідів. Сіль в солонцях злизує, а віників не рухає. Якщо є наявність та доступ до природнього корму, звір завжди віддає йому перевагу.
   
 18. Яковлев В.А.

  Яковлев В.А. Moderator Команда форуму

  Веточные корма заготавливать есть смысл. Особенно, если правильно затоговить, а у животных мало естественных кормов, ну а если будет многоснежная зима, то такие веники, разкиданные вдоль прочищенных трактором лесных дорог многим косулям спасут жизнь.
  Веники заготавливают из крапивы, топинамбура, а такж из веток (побегов) малины, рябины, ивы, ясеня, липы, осины, клена,плодовых деревьев, можно даже из дуба и березы.
  Мой коллега - дипломированный охотовед и начальник охотхозяйства очень любил заготавливать крушину.
  Собирать веточный корм лучше в период окончания развития листье (пока они еще не огрубели). У нас это где-то первая половина июня. В то же время, заготовка ранняя недозревших веток приводик в большой потере листьев после сушки.
  Можно вымачивать после заготовки веники в водном растворе соли (5-15 %, но сильно не увлекайтесь - соль требует водопоя!). Сушат в затененном, хорошо продуваемом месте. Обычно связуют попарно веники и перекидывают пару через трос-веревку-шпагат.
  Очень полезно делать веники не из монокультуры, а смешанные, изготовленные из двух и более видов растений.
  Сено, по словам опытных заготовителей-охотоведом, лучше заготавливать не луговое, а лесное разнотравье - оно лучше поедается копытными.
  Если зима будет не очень "злой" и естественных кормов будет достаточно, может, косули и проигнорируют ваши труды, но в случае суровой и очень снежной зимы ваши веники, просто разбросанные вдоль проделанных в сугробах дорогах, которые помогут мелким косулям добраться до ваших веников, помогут многим пережить сложный период.
  В сильные морозы аккуратнее, напомню, с солеными вениками: набивая снегом свои желудки, косули часто гибнут от переохлаждения!
  Еще бы хотел из своего опыта посоветовать (чего многие егеря и охотоведы не любят!) не держать одни и те же веники в кормушке или в другом месте по несколько лет: если уж их есть не стали, то не надо ждать, пока они сосвсем потеряют свой "товарный вид" и питательную ценность!, Лучше их менять почаще, но уж после окончания сезона подкормки - так точно! А то заготовят в августе перезрелые веники для бани, а параллельно - кормовые, а потом удивляются, что их не едят! Но зато держат в подкормочных местах годами! Очитываются перед проверяющими. Вам что надо: наличие зверя или показуха для контролеров?!.
  Удачи!
   
  отрыщъ-безхатченко редукс, DVV та Tungus подобається це.
 19. Hovarf

  Hovarf Мисливець

  Звичайно, що все це так. Але ж користувачі угідь повинні дотримуватись встановлених норм та вимог, які вказані в матеріалах мисливського впорядкування, а не заготовляти таку кількість кормів, яку кожен собі вважає за потрібне. Я вважаю це неправильним. Правильно було б , або переглянути ці норми (в сторону зменшення), або відмінити їх взагалі - і нехай кожен користувач заготовляє таку кількість віників, яку сам вважає за потрібну для своїх угідь. І підгодівлю нехай проводить тоді, коливважає за потрібне.
   
 20. Яковлев В.А.

  Яковлев В.А. Moderator Команда форуму

  Хем, шановний Ховарде, може взагалі краще все відмінити, у тому числі й закони - взагалі пробем не буде. Тільки у кого?
  До речі, пан Катиш С.В. не дасть мені збрехати, що, скоріш за все, всі приписи у матеріалах проекту мисливського впорядкування безумовно погоджуються із користувачем мисливських угідь - замовником проекту, а також деякими іншими учасниками процесу!
  Так, Сергію Васильовичу, чи я тут схибив?
   
 21. Hovarf

  Hovarf Мисливець

  Шановний Яковлев, я пропоную їх , в першу чергу, переглянути. Бо в такому виді , в якому вони є - вони нікому не потрібні. Ось , наведу Вам живий приклад з життя. Площа мисливських угідь лісгоспу майже 5 тис . га лісу. Чисельність козулі на протязі останніх років в середньому 150 голів. Згідно матеріалів мисливського впорядкування (Львівська державна лісовпорядна експедиція , 2007 р.) сезон підгодівлі повинен тривати 100 днів. 1 - й період з 01 листопада по 30 листопада - рекомендовано викладати 25 % добової норми, 2 - й період з 01 грудня по 30 грудня - рекомендовано викладати 50 % добової норми , 3 - й період з 01 січня по 10 лютого - рекомендовано викладати повну добову норму . Це , на мою думку - повна маячня, переписана з радянських інструкцій та посібників 60 - 70 років. Я же не пам'ятаю коли сніг випадав і лежав в листопаді місяці. Тоді для чого починати підгодівлю з 01 листопада? І про які 100 днів підгодівлі може йти мова? В цьому році в нас сніг впав взагалі в березні і пролежав зовсім недовго, тоді ж і похолодання прийшло. Я вважаю, що в матеріалах впорядкування взагалі не потрібно вказувати початок і закінчення підгодівлі (враховуючи теперішні зміни в кліматі). Безумовно , мінеральна підгодівля повинна проводитись круглий рік, а осінньо - зимова - на розсуд користувача угідь і відповідно до погодніх умов. Тепер на рахунок кормових віників. Згідно цих же матеріалів на 1 козулю рекомендовано заготовляти 20 кормових віників на сезон підгодівлі. Множимо на кількість звірів. Отримуємо 3000 штук. Там же рекомендовано кількість годівниць - 1 годівниця на 20 козуль. Отже необхідно щоб їх в угіддях було 7 - 8. Щоб наповнити годівниці кормовими віниками, достатньо 15 - 20 віників на годівницю (адже там ще й сіно буде). Заповнивши всі годівниці віниками, ми використали приблизно 160 штук віників. Як я вже вище казав, в переважній більшості, ці віники успішно провисять до квітня місяця. Тоді єгер повинен почистити годівниці від старого сіна та віників. А як бути з тими віниками (понад 2800 штук) які зберігаються в лісництві? Використовувати їх для підгодівлі на наступний рік - недоцільно. Ви вже про це писали і з цим я погоджують. Є два варіанти - або списати їх (з'їли козулі ) , або просто утилізувати. А як же витрачені на заготівлю кошти та людино - дні? Є ще один варіант - не заготовляти їх в такій великій кількості. Але тоді може приїхати дуже "грамотний " перевіряючий - який в приписі напише - "не виконуються рекомендовані норми заготівлі кормів" (це з власного досвіду ).
   

Поділитися цією сторінкою

Графф