Німці намагаються правильною селекцією зробити і підтримувати поголів'я ягдтер'єрів придатними для роботи в норі, на сліду з голосом і на воді.
Для того собаки віком до 36 міс. обов'язково мають здати екзамен на відповідність породі ZP (перевірка ВРОДЖЕНИХ робочих якостей), що впливає на племінне використання собаки.
Собака, яка віддає голос на сліду зайця лише по-зрячому отримає за цей елемент випробувань не вище 2 балів з 4.
Особисто відмічав, що собаки з гарним чуттям, а відповідно, й з віддачею голосу на сліду вухастого не по зрячому, мають швидший і ширший пошук, краще працюють на сліду ( у тому числі - кров'яному), швидше знаходять підранка (що звіра, що птицю), працюють "верхнім чуттям", а не "ковиряються на сліду".
Якщо собака не дуже любить воду й у теплу йде неохотно, вона у холодну не піде взагалі. Знову ж, це все об'єктивно видно на ZP.
Якщо розуміти, що ягдтер'єр створений для пошуку, підйому і переслідування з голосом або зупинення дичини, пошуку й добору підранків, апортування дрібної дичини (пух - перо), боротьби з лисицею в норі, й окремі, не дуже злобні але дуже в'язкі особини - для роботи по борсуку в норі, - тоді це універсальна собака.
П.С. Окремі наші собаки мають свої пріоритети у полюванні залежно від генетики (походження), ступеню вираженості мисливських якостей (злоба, в'язкість, чуття (нюх), любов до води) та досвіду притравок і полювання. ІМХО.
П.П.С. Як правило, кобелі більш універсальні, ніж суки й у них на вищому рівні розвинуті мисливські якості. Принаймні у мене з 9 ягдів (5 кобелів та 4 суки за 23 роки) - були справді універсальні 4 кобеля (з видатними робочими якостіми) і, з натягом 3 суки (одна панічно боялась воду - продав у 1 рік 4 місяці), 2 віддавали голос лише по зрячому зайцю, хоча в норі відмінно.